kung fu dla dzieci kraków logo

  Kraków 537 596027

  Katowice 603 855261

Często popełniamy błędy, lecz ze względu na nasze poczucie dumy nie przyznajemy się do nich znajdując przekonujące nas wymówki. Jednak głęboko w sercu zawsze znamy prawdę. Nasz podświadomy umysł wciąż przypomina nam nasze błędy by wzbudzić w nas poczucie winy. Dzięki temu poczuciu winy możemy unikać w przyszłości popełniania tych samych błędów.

W Chinach znanych jest kilka przysłów odnoszących się do tego tematu. Oto one:

"Strona Yin godności to fałszywa duma i niezdolność do przyjęcia krytyki."

"Ci którzy gardzą sami sobą, koncentrują się tylko na własnej dumie."

"Ci którzy krytykują innych, mają próżne umysły."

Z tych sentencji widzimy jak ciężko jest poskromić swoją dumę i pozostać pokornym. Lecz jeśli pozostaniemy pokorni, zaakceptujemy nasze błędy zamiast kontynuować walkę z nimi. Mój Mistrz Białego Żurawia, pan Cheng mawiał: "Przed swoim nauczycielem, nie dbaj o swoją godność. Jeśli to robisz wybudujesz mur pomiędzy tobą a nim."

Mówił również: "Im wyżej rośnie bambus, tym niżej się pochyla." Konfucjusz mówił: "Naprawdę pokorny zawsze zna innych i nie przejmuje się jeżeli inni znają jego."

Dlatego, pierwszym krokiem w procesie uczenia się jest pokora i umiejętność "utrzymywania naszej filiżanki na tyle pustej, iż zawsze możemy tam wlać więcej." W Chinach mówi się: "Satysfakcja traci a pokora zyskuje."

Często kiedy popełniamy błędy, poczucie fałszywej godności uniemożliwia nam prawdziwą pokorę. U wielu przewagę weźmie "ciemna strona" i będą dalej uparcie twierdzić, że mają rację.

W swoim życiu i ja popełniłem duże błędy. Skrywałem je głęboko w moim sercu przez wiele lat żyjąc ze wstydem i poczuciem winy. Nieustannie przeciwstawiałem się tej swojej "ciemnej stronie", nawet gdy miałem ochotę z tym skończyć. Po długim czasie zacząłem rozumieć, że ażeby usunąć winę z mego serca, muszę ją zaakceptować i nie bać się o tym mówić. Nauczyłem się zrzucać "maskę" z mojej twarzy. Wiem że ludzie mogą wykorzystać to, iż się tak odkrywam, lecz dzięki temu czuję się bardzo naturalny i szczęśliwy. Moje serce i umysł są zawsze czyste i jasne. Nadal muszę jednak pamiętać, że mam jeszcze kilka ciemnych miejsc w moim życiu. Z tego powodu mogę pozostać pokornym i próbować doskonalić się duchowo.

Dr. Yang Jwing-Ming (źródło: ymaa.pl)

Dołącz do nas na Facebooku:             

 

 

 

 

   537 596027 - Kraków

   603 855261 - Katowice

   Napisz do nas